- Přidat do oblíbených - Switch to English škoda quickbar >>  skoda-tuning.cz |  skoda110r.cz |  skoda110r.com |  skoda.daves.cz |  skoda-virt.cz |  techweb 
 
ddd
Načítám obsah...Vyhledávání
Peníze v banku
515 Kč
Co je to bank a jak čerpat?
Menu

[ Mapa stránek ]
Foto Tip
!Tour de Corse 2015

Tour de Corse 2015

WebShop Tip
Naše projekty
www.skodateam.cz
dumsnu.skodateam.cz
vysivky.skodateam.cz
Reklama


Navigace

>> 

Domů

-

Úpravy

>

Karoserie a Podvozek

>

Kola a pneumatiky

 <<Autor:
8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
Vytvořeno: 16.06.2007 - Změněno: 19.06.2007

Kola a pneumatikyNení kolo jako kolo
Většina hezkých litých kol se vyrábí tlakovým odléváním. K výrobě většiny disků pro běžnou produkci se používají různé slitiny lehkých kovů. Označení hliníková kola, jak se jim někdy říká, je mírně nepřesné. Hliníkové slitiny se vyznačují asi třikrát menší měrnou hmotností než ocel, ale mají zase menší pevnost.

Jednodílná kola pro běžný silniční provoz jsou konstruována tak, aby se při nárazu do překážky nebo výmolu pouze deformovala. Materiál disků je měkký a většinou jde takto prohnutý disk opravit. Hmotnost těchto kol je nižší než hmotnost sériových plechových kol, rozdíl není nijak velký.

Pokud trváte na pevnějších ráfcích,pak si pořiďte duralová nebo magneziová (hořčíková) kola. Hořčíkové slitiny jsou slitiny hořčíku s hliníkem, zinkem, mědí a dalšími legujícími prvky. Poměrně drahé materiály, ze kterých se disky vyrábí, jsou dodatečně překovány a dále tepelně zpracovány, takže je zvýšená jejich pevnost a tím i odolnost proti deformacím. Výroba disků tohoto typu není vůbec jednoduchá a proto je jejich cena poměrně vysoká. Kola fungují tak, že se při nárazu zdeformují, ale pak se opět jejich tvar vrátí do původního stavu, samozřejmě všechno netrvá věčně :).

Když pevnostní mez překročíte (zpravidla při bouračce) přímým nárazem na pevnou překážku, disk většinou praskne nebo se vyštípne. Takhle poškozené kole je většinou neopravitelné.

Další kategorií jsou kola dvou nebo třídílná. Ta mají vykovaný nebo odlitý střed a na něm je šrouby připevněn velmi tenký a lehký obvodový límec. Límce montovaných kol mohou být i dvou dílné. Rozměry vnitřního a vnějšího límce jsou zpravidla volitelné, takže si sami můžete určit rozměr ET (nízké číslo ET znamená, že kolo bude přesahovat obrys vozidla a čím větší bude číslo tzn. že kolo bude více utopené v podběhu). Límce se vyrábí tažením plechů, tedy válcováním za studena. Následně se límce tepelně zpracují, obrábí a leští. Montované disky jsou ve srovnanání s klasickými ,,hliníkáči" ještě asi dvakrát dražší, ale také asi o polovinu lehčí. A to je jejich hlavní výhoda.

Fyzikální zákony jsou neúprostné a povídají o tom, že rotující kolo, které váží o pět kilo víc, než ti hliníkové, přidá na váze auta asi tolik, jako když vezete k kufru pětadvacetikilové závaží, krát čtyři, a hned máte o sto kilo lehčí auto a to je na zrychlení pořádně znát. Nej lehčí šroubovaná kola na trhu se už dostala k váze sedm kilo, takže je opravdu z čeho vybírat.

Výhody kol z lehkých slitin
 • nižší hmotnost kol pozitivně ovlivňuje jízdní vlastnosti
 • menší neodpružené hmoty se projeví na lepším pérování
 • díky menší hmotnosti kola se zmenšuje dynamika akcelerace
 • menší setrvačné síly se výrazně projevují při brždění
 • široká pneumatika obutá na širokém disku má podstatně větší styčnou plochu s vozovkou, což zvyšuje hranici smyku při rychlém průjezdu zatáčkou
 • mají-li kola vhodný tvar loukotí, zlepší se i přístup vzduchu k brzdám
Jak nakoupit starší kola?
Aneb na co si máte dát pozor při výběru jetých kol?
 1. Především si dejte pozor, aby kola nepocházela z nějaké nekalé činnosti. Je to sice málo pravděpodobné, ale není nic příjemnýho, když si někdo svá ukradená kola pozná na vašem autě a chce si je odmontovat.
 2. Zevrubně prohlédněte, nejsouli kola příliš otlučená. Vylámané hrany ráfků svědčí o častém necitlivém parkování u chodníku a nebo někde jinde :).
 3. Nenechte se ukecat tím, že kolo určitě na váš auťák pasuje a že má vámi hledané rozměry. Radši vezměte metr a všechno si dobře přeměřte.
 4. Jestli máte možnost nechte si kola zkontrolovat v pneuservisu na vyvažovačce. Kontrola se provádí bez namontovaných pneumatik. Házivost by neměla přesáhnout hodnoty pro vyvážení. Dejte si poradit od nezávislé obsluhy vyvažovačky.
 5. Máte-li podezření, že kola jsou staršího data výroby (na škodovku asi stejně novější neseženete) - 10 let a více, nebo mají za se bou víc jak 300 000 km, podrobně je prohlédněte. Lakem umně kryté trhlinky můžete zjistit okem nebo na rentgenu.
 6. Při nákupu extrémě širokých kol myslete i na to, aby se vám kola vešla do podběhů. Zhusta se totiž stává, že při propérování vozu pneumatiky širokých kol drhnou o lemy blatníků nebo o vnitřní plochy podběhů.
 7. Pozor na korozi slitin hlíníku! Bílé obalené ráfky svědčí o tom, že kola ležela ve vlhkém prostředí nebo je majitel vůbec neošetřoval.
 8. Dvou nebo třídílná kola, kde se střed šroubuje k vnějším límcům, kupujte současně se spojovacím materiálem. Montážní prvky (matice šrouby) mohou být v dané kvalitě a rozměru těžko sehnatelné.
 9. Raději kupujte značková kola, kde v případě jejich dalšího prodeje lépe najdete kupce.
 10. Některé typy kol můžete nechat vyrovnat, jiné díky specifickým vlastnostem materiálu vyrovnat nelze.

Kolové šrouby
Upevňovací šrouby kol jsou velmi důležitou, ale trochu opomíjenou, součástkou. Sočasně s výměnou kol zpravidla musí dojít i k záměně kolových šroubů. Ale pozor, není šroub jako šroub. Když vás při rychlé jízdě předjíždí vaše upadlé kolo, není to nic příjemného.

Co musí kolové šrouby splňovat?
 • stoupání závitu
 • délka závitu
 • celkovou délku šroubu
 • průměr šroubu
 • tvar dosedací plochy
 • pevnost a kvalitu materiálu
 • tepelné a protikorozní zpracování
Za zmíňku stojí i zabezpečení kol proti krádeži. Sady uzamykatelných šroubů a matic podstatně snižují riziko krádeže. Prodávají se v balení po čtyřech kusech v cenách od 350 Kč a výš.

Značení pneumatik
Čísla, nápisy, znaky a symboly má na bočnici každá nově vyrobená penumatika. Kdo se ale v té změti údajů a dat má vyznat? A je to vůbec nutné?

Běžný motorista by měl rozpoznat alespoň druh, výrobce, rozměr a typ dezénu pneumatiky. Zkušený řidič pak rozpozná údaje o maximální rychlosti, kterou může pneumatika jet nebo její maximální nostnost. Další údaje mohou být zdánlivě nepodstatné, nikoliv však nezajímavé.

příklad zančení:
165/70 R 13 88 T OR 37 RADIAL STEEL TUBELESS
165 - je jmenovitá šířka pneumatiky (šířka pneumatiky je vždy uváděná v mm). Standartní rozměry jsou teoretické hodnoty, platné pro novou pneumatiku, namontovanou na ráfek předepsaných rozměrů. Maximální rozměry jsou skutečné hodnoty nahuštěné nezatížené pneumatiky. Včetně nárustu, ale i s vyloučením dynamických deformací. Šířka je maximální povolená šířka pláště namontovaného na měrný ráfek včetně výstupků na bočnici
70 - znamená profilové číslo udávané v % (poměr výšky profilu pláště k jeho šířce)
R - označení radiální konstrukce pláště
13 - jmenovitý průměr ráfku (disku) udávaný v palcích
88 - index nosnosti (LI - Load Index) je číslo určující maximální nosnost pneumatiky při rychlosti určené kategorií rychlosti za daných specifických podmínek
T - kategorie rychlosti (SS - Speed Symbol), je maximální rychlost, při které může pneumatika nést hmotnost určenou indexem nosnosti za daných specifických podmínek. Symbol kategorie rychlosti u pneumatik pro osobní a nákladní automobily je určen velkými písmeny
OR 37 - označení dezénu pláště, česky řečeno typ a tvar pneumatiky
RADIAL - plášť s radiální konstrukcí kostry (u starších vozů se ještě můžete setkat s označením DIAGONAL)
STEEL - nárazník pneumatiky je z ocelového kordu
TUBELESS - bezdušové provedení pneumatiky (existuje také provedení TUBE TYPE - pláště z duší)

Index nosnosti pneumatik


85515 kg
86530 kg
87545 kg
88560 kg
89580 kg
90600 kg
91615 kg
92630 kgKategorie rychlosti pneumatik

K110 km/h
L120 km/h
M130 km/h
N140 km/h
P150 km/h
Q160 km/h
R170 km/h
S180 km/h
T190 km/h
U200 km/h
H210 km/h
V240 km/h
W270 km/h
ZRnad 270 km/h
Za označením dezénu pláště se mohou rovněž objevit písmena M+S Mud+ Snow (česky Bláto+Sníh), označují pneumatiku pro zimní provoz.

Tak to byli základní informace, pochopitelně informací, které můžete získat pomocí číselných kódů je víc. Nejsou sice pro vlastní výběr pneumatiky důležité, nicméně občas je vhodný vědět co znamenají. Na pneumatice je tedy ještě možno zjistit označení a pořadové číslo formy, nejvyžší dovolené huštění (max. inflation pressure) v kPa, materiál kostry pláště a zkutečný počet vložek v oblasti boku a běhounu, homologační znak a číslo země výroby podle EHK, odolnost běhounu proti opotřebení, velikost součinitele adheze, odolnost proti dynamické únavě a v neposlední řadě i datum výroby pneumaitky.

Čím hustit pneumatiky?
Speciální plynná směs určená k huštění pneumatik postupně vytlačuje klasický stlačený vzduch. Je to způsobeno hned několika důvody. Dosud používaný stlačený vzduch obsahuje pro pneumatiku nežádoucí složky, jako je například kyslík, olej, částice prachu, a to je pro vaše pneumatiky škodlivé. Kyslík je totiž příčinou předčasného stárnutí materiálu a velmi často je i příčinou destrukce pneumatiky.

Pro mazání běžných kompresorů je zpravidla používán olej. Ten se v podobě olejových par dostane do pneumatiky, kde výrazně urychluje proces stárnutí pryže a ve spojení s kyslíkem vede i k vytvoření hořlavých plynných směsí, u nichž hrozí nebezpečí samovznícení.

Aplikace dusíku (či jiných inertních směsí) znamená celou řadu výhod:
 • vylučuje vznik trhlin a následné poškození pneumatiky
 • udržuje stabilní tlak po delší dobu s menším rozptylem v letním a zimním období nebo když se pneumatika jízdou ohřeje. Z toho plyne i kontrola tlaku v pneumatikách v delších časových intervalech
 • zvýšení životnosti pneumatiky
 • zvýšení bezpečnosti provozu
 • vyloučení oxidace pryže a koroze disku
 • stabilizace tlaku při zahřátých pneumatikách
 • stejný tlak v pneumatikách při snížení profilového otěru a spotřeby pohonných hmot
Omluvte překlepy Díky

| |

[ Odeslat známému | Verze pro tisk ]
Komentáře

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole
 Re:27.03.2011 21:41:54 


Márty: Taky musíš počítat že článek je z roku 2007 a doba pokročila


8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
 27.03.2011 21:28:20 


Jenom trochu k těm opravám disků. Jelikož dělám ve firmě která se na tohle specializuje, tak vím, že každý disk se dá opravit.


716+4 (360)Márty (Registrovaný)
   
 Re:26.06.2007 19:52:59 


19"


8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
 26.06.2007 14:52:35 


Těch 7 kg nejlehčího kola je v 17ti nebo 18tipalcovém rozměru?
Např. klasický škodovácký elektron má 4,84 kg, pavučina 5,1.9205+1390 (19071)H. (VIP uživatel)
        
 19.06.2007 10:42:49 


Pro Davese sem opravil M+S Mud+Snow (česky Bláto+Sníh)! A ještě pár překlepů co sem našel, teď by to měla být vzorná slohová práce


8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
 Re:18.06.2007 10:33:12 


Sem se trochu seknul.


8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
 Re:18.06.2007 10:32:04 


Krásný... jen.... M+S Mud+ Snow (česky Led+Sníh) ? Mud je bahno, led je Ice


117298+2811 (1297177)Daves (Administrátor)
     109318615    
 Re:18.06.2007 10:04:30 


Díky za pochvalu, na dílnu se taky dostatne


8933+2901 (16567)Honza5 (Tester)
      
 Re:18.06.2007 09:24:39 


Venni, nech ho bejt! Takový krásný články a ty mi ho ještě vyháníš Jen pěkně piš, tvoje články jsou zajímavý, poučný a výborně zpracovaný. Jen tak dál.


3064+2489 (59972)Tadeáška (Observer)
    268373692    
 17.06.2007 22:46:40 


Venku je tak krásně a Tobě se chce psát takový slohovky Mazej do dílny


4161+1291 (5452)Venni (Registrovaný)
      
 Online pokec[ větší okno ]  
Načítám zprávy...
Načítám uživatele...
(255)
 
Copyright 2001-2021
Výňatky z webu mohou být použity pouze v případě uvedení zdroje - www.skodateam.cz

Provozovatel srazů a www stránek :
eRman - Roman Schavel,
tel: 603569053, email: pošli email

Redakce a správa obsahu :
Tadeáška - Tereza Vosyková,
email: pošli email

Programování a správa www stránek :
Daves - David Spilka,
email: pošli email

Partneři ŠKODATEAMU
Výměna oleje v automatu

Výměna oleje v automatické převodovce. Ceny pro vozy Škoda na webu.


Google search

Nenašli jste na těchto stránkách co jste hledali ? Zkuste Google...

Google
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Vždy přihlásit: Zapomněl jsem heslo
Chci se zaregistrovat
Reklama


Kalendář akcí
<< Říjen 2021 >>
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Přidat akci
Statistika
Právě prohlíží:189
Právě přihlášeno:0
Dnes návštěv:38723
Celkem návštěv:112307302

Článků:997
Fotografií:33749
Komentářů:17072
Uživatelů:4198