Lom Velká Amerika
Vytištěno z http://web.skodateam.cz/index2.php?&item=1529
Autor:
65494+8285 (398406)eRman (Administrátor)
     286902236   
Vytvořeno: 25.07.2017 - Změněno: 27.07.2017

Lom Velká AmerikaUž je to pár let co jsem prvně viděl fotky "českého Grand Canyonu" na internetu a řekl si, že se tam musím jednou zajet podívat ...

Vzpomněl jsem si minulý týden a zjistil, že je to co by kamenem dohodil od dálnice na Prahu. Vždycky to pálim po dálnici už abych byl v Praze a pro tentokrát jsme tedy sjeli na Loděnice a po cca 5 kilometrech spatřili na vlastní oči tuhle nádheru.

!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika

!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika


Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Nebylo moc času, tak krátká procházka, pár fotek ... Kolem dokola vede turistická trasa, dolů se bohužel legálně dostat nedá. Nicméně z fotek je patrné, že se zrovna dole konala svatba, marně jsem u vrat vstupního tunelu tvrdil že jsem taky svatebčan :) Nicméně zdá se, že máte-li dobrý důvod a zřejmě nějakýho "bedříška" v kapse, dá se se správcem "Lomy Mořiny" legální vstup domluvit.
Škoda jen, že na parkovišti není nějaké rychlé občerstvení :(

Tady se na Velkou Ameriku můžete podívat z dronu ;)


A tady cestou, kterou nikdo z nás asi nepůjde


OK, tak tudy se dá dojít dolů sice nelegálně, ale dá


A kde vlastně Český Grand Canyon najdeme?
!Lom Velká Amerika
!Lom Velká Amerika


Tady si můžeš naplánovat cestu, stačí zadat své bydliště ;)

A co o lomu Velká Amerika říká server kudyznudy.cz ?

Velká Amerika - český Grand Canyon je vápencový, asi 800 m dlouhý, 200 m široký, až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, kterí zejména v létě lákají ke koupání. Bohužel brána do lomu je trvale zavřená a tak i přes přísný zákaz řada lidí slézá po skalách na dno Velké Ameriky, což je poměrně nebezpečné a nelze doporučit. Bezpečně si lze lom prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště, nebo z pěšin vedoucích kolem Velké Ameriky.

Místo je vyhledávané filmovými společnostmi. Byly zde natáčeny scény do filmů Limonádový Joe a Akumulátor. Nachází se v těsné blízkosti silnice vedoucí z obce Mořina (směr od Karlštejna) do obce Kozolupy (směr Loděnice - Praha).

Malá Amerika je druhý, o něco menší, vápencový lom. Rovněž i tento lom je zatopený křišťálově čistou vodou. Oba lomy jsou spolu s ostatními v blízkém okolí propojeny podzemními štolami, které jsou ovšem pro širokou veřejnost nepřístupné. U budovy informačního centra v Karlštejně najdete Malé pevnostní muzeum čs. opevnění z roku 1937. V areálu je možno se občerstvit ve stylové kavárně a posedět na zahrádce. Můžeme vám zprostředkovat ubytování, včetně bezplatného parkování.

Ačkoli je do lomů Malá Amerika, Mexiko a Velká Amerika "českého Grand Canyonu" u obce Mořina kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty podzemních štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče, milovníky koupání a vůbec celou řadu dobrodruhů.

Oblast kolem lomů na Americe je doslova prošpikovaná pověstmi a legendami. Ta nejznámější vypráví o hrůzném přízraku v německé uniformě SS jménem Hans Hagen, který se náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení. Zařízení, s jehož pomocí Hagena můžete přivolat, je umístěno v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole v Solvayových lomech.

A co jsem našel na jednom trampském webu? - Co je to Amerika a proč tak láká trampy

Stručně řečeno, jedná se o soustavu dnes již opuštěných jámových vápencových lomů (o hloubce až 60 m), některé s hlubokými modrými jezery, jiné propojené důmyslnou soustavou štol (až 5 pater, délka hlavní štoly 3 km). Tahle "definice" však jistě nevystihne onu drsnou krásu, pro kterou se Velké Americe říká český Grand Canyon, nepopíše pocit, když se v parném létě ponoříte do ledových jezírek s průzračnou vodou a bílými skalami kolem vás, nebo když bloudíte štolama a máte strach z Hagena, pokoušíte štěstí na Stezce smrti, slyšíte kytaru na protější straně lomu nebo jenom tak ležíte a pozorujete podzimní paletu barev.

A kam jezdíš na výlety ty? Pošli nám nějaký TIP, klidně napiš e-mail

Výňatky z webu mohou být použity pouze v případě uvedení zdroje - www.skodateam.cz

Provozovatel srazů a www stránek :
eRman - Roman Schavel,
tel: 603569053, email: pošli email

Redakce a správa obsahu :
Tadeáška - Tereza Vosyková,
email: pošli email

Programování a správa www stránek :
Daves - David Spilka,
email: pošli email