Autor: | | Vytvořeno: 29.05.2017 - Změněno: 29.05.2017 |
Rozleštění laku a správná konzervace
Rozleštění laku a jeho správná konzervace v létě Mít lak v dokonalém stavu je snem každého řidiče. Pokud i vaším, budou se vám hodit tipy nejenom k jeho rozleštění, ale především ke konzervaci laku. A jelikož teploty stoupají, zaměříme naši krátkou zprávu právě na období léta.
Jak rozleštit lak? Dbejte především na to, že povrch laku musí být dokonale čistý – tedy odmaštěný a umytý. Toho docílíte tak, že automobil důkladně umyjete kvalitním autošamponem, pečlivě a šetrně vysušíte (ideálně pomoci utěrky z mikrovlákna). Před samotným mytím můžete použít i prostředek na dekontaminaci laku – tzv. clay („plastelína“, plastický prostředek na hloubkové čištění pór laku). Doporučujeme, aby automobil měl karoserii chladnou na dotek, ideálně aby byl umístěný ve stínu. Po samotném umytí můžete začít s aplikací leštěnky. Pokud to budete dělat sami, ale pochybujete o vašich schopnostech se strojovým leštěním – zkuste ruční leštění, předejdete tím „spálení“ laku. Raději se ještě podívejte na různé návody na internetu – úplně nejlepší jsou videa přímo od výrobce. Abrazivní leštěnky mohou pomoci k odstranění různých drobných defektů. Ty si totiž poradí s drobnými škrábanci, avšak podívejte se na to, jak velké množství abrasivu obsahuje – některé pomáhají ke zvýraznění lakované vrstvy a jejímu dokonalému vyhlazení, některé však dovedou poškodit lak kvůli vysoké hrubosti abrasivu.
Konzervace laku Hladkost a sourodost vrstvy laku karoserie pomůže aplikovat vosk jednoduše, který slouží k finální konzervaci. Opět platí, že vůz by měl být na dotek chladný, umístěný ve stínu. V létě doporučujeme provádět tuto činnost v chladném a suchém prostředí garáže. Postup konzervace je celkem jednoduchý. Nejprve dojde k rovnoměrné aplikaci vosku na celou karoserii vozu, díl po dílu. Po jeho zaschnutí přijde na řadu jeho rozleštění, díky čemuž vytvoříte rovnoměrnou ochrannou vrstvu, která vůz dokonale zakonzervuje a bude ho chránit před mnoha nečistotami i možnými dalšími defekty. Při výběru vosku pamatujte na to, že existují tuhé a tekuté formy. Rozdíl je ve způsobu jejich aplikace, jednodušší je aplikace tekutého vosku (tvrdý vosk má svá specifika). Doporučujeme však voskovat auto alespoň jednou za tři měsíce. Vaše peněženka vám poděkuje, a vy ušetříte spoustu starostí. Každopádně, pokud si s něčím nevíte rady, je lepší se obrátit na profesionály
|