Prosvícené budíky Š110R - 136 Rapid
Vytištěno z http://web.skodateam.cz/index2.php?&item=338
Autor:
55908+7988 (345038)eRman (Administrátor)
     286902236   
Vytvořeno: 12.03.2005 - Změněno: 12.03.2005

Prosvícené budíky Š110R - 136 RapidNa začátek upozorňuji že úprava je použitelná pouze pro kulaté ukazatele přemýšlel jsem i nad použitelností na sdružený přístroj u Rapidů nebo 120 ls, ale bohužel mě nic rozumného nenapadlo, u těchto přístrojů stíní vnitřek otáčkoměru i teploměru a palivoměru, jediné kam by se to dalo použít je tachometr.

Jistě jste všichni na prvním stupni základní školy používali tvrdé průhledné desky, do kterých se vložila slovní úloha a na desky se psalo tužkou, proč o tom píšu? Protože je to základ této jednoduché úpravy. Desky stále seženete v každém slušném papírnictví okolo 10-20 Kč.

Ze stávajících přístrojů vymontujete plíšky, které tvoří ciferníky. Jde to poněkud složitě, musíte nejprve pomocí šroubováku sejmout ochraný kryt, opatrně sejmout ručičku a povolit dva malinké šroubky. Poté obkreslete tvar plíšků na desky a vystříhněte. Nyní se dostáváme k největšímu problému úpravy, já jsem měl naštěstí známého, který pracuje v reklamní agentuře. Pro vás bude nejjednoduší když zkusíte zajít do nějaké takové agentury a necháte si vyrobit ciferníky ze samolepící tapety, plíšky vemte sebou, musí se scanovat. Mě to stálo 100 Kč, ale myslím že se to dá sehnat do 200 Kč.

Pak je nalepíte na vystřižené tvary z desek a z druhé strany čísla podtřete bílou barvou, zelená políčka zelenou atd.

Obroučky, které budík nasvětlují natřete černou, aby světlo vycházelo z podkladu a ne z okolí.

Uděláte dírky na stav kilometrovníku a na šroubečky a namontujete do přístroje. Přiděláte ručičku(je třeba ji přesně poštelovat, z vlastní zkušenosti musí být přesahy za vymezené pole na obou stranách stejně velké, tachometr by měl po max. otočení dojít až k zarážce, ale ne moc prudce pak by ubíral a otáčkoměr by se měl zastavit na nule), doporučuji ručičky natřít nějakou výraznou barvou, já je měl svítivě oranžovou na černém podkladu a vypadalo to dobře.

Potom už zbývá jen namontovat ochraný kryt na budík a je hotovo( z vlastní zkušenosti opět doporučuji nejdřív namontovat a zkusit funkčnost a až potom namontovat kryt)

V mé Hundrtce (kulaté 120ls) to při použití seriových žárovek svítilo docela slušně, ale musí být tma. Snad jen 120 budíky měly chybu v tom, že v tachometru byla žárovka jen v horní polovině a v otáčkoměru jen v dolní. Pro dokonalost (zvláště erkařům – mají velký tachometr a ot.) si můžete namontovat žárovky i do dolní poloviny.

Možnosti kombinace použitých vzorů tapet a barvy světla JSOU NEOMEZENÉ, kamarád do Rapida použil bílou tapetu na podklad a modrou barvu světla ( na desku nalepil modrou folii a podtřel ji bíle) a ručiček, vždy však pamatujte na to že změna barvy snižuje svítivost a také na to aby čísla byly zvláště ve dne dobře vidět.

Šlaušek

Výňatky z webu mohou být použity pouze v případě uvedení zdroje - www.skodateam.cz

Provozovatel srazů a www stránek :
eRman - Roman Schavel,
tel: 603569053, email: pošli email

Redakce a správa obsahu
Tadeáška - Tereza Vosyková,
tel: 603284789, email: pošli email

Programování a správa www stránek :
Daves - David Spilka,
tel: 775328374, email: pošli email